Elementy wniosku o otwarcie postępowania układowego
Postępowanie układowe charakteryzuje wiele cech zbieżnych co przyśpieszone postępowanie układowe. Procedura złożenia wniosku o otwarcie postępowania, jak również wymogi formalne są analogiczne jak w przypadku wyżej wspomnianego postępowania, jednak z pewnymi wyłączeniami.
Postępowanie to podobnie jak w przypadku przyśpieszonego postępowania upadłościowego przeznaczone jest dla przedsiębiorców, którzy stali się niewypłacalni lub są zagrożeni niewypłacalnością, jednak suma ich wierzytelności spornych nie może przekraczać 15%.
Czynnikiem, który odróżnia postępowanie układowe od przyśpieszonego postępowania układowego jest czas trwania procedury. Postępowania układowe, które trwa zwykle około 12 miesięcy jest znacznie dłuższe niż przyśpieszone postępowanie układowe.
WYMOGI FORMALNE WNIOSKU O OTWARCIE POSTĘPOWANIA UKŁADOWEGO
Zgodnie z przepisem art. 265 ustawy Prawo restrukturyzacyjne, wniosek o otwarcie postępowania układowego powinien odpowiadać wymogom formalnym określonym w art. 227 ust. 1 pkt 1–3 i 6–10 oraz ust. 2.
Oznacza to, że chcąc złożyć wniosek o otwarcie postępowania układowego należy postępować w sposób analogiczny jak w przypadku przyśpieszonego postępowania, z nieznacznymi tylko modyfikacjami.
OZNACZENIE DŁUŻNIKA
W przypadku, gdy dłużnik jest osobą fizyczną, we wniosku należy wskazać takie informacje jak:
- imię i nazwisko dłużnika,
- numer PESEL,
- firmę, pod którą działa dłużnik,
- miejsce zamieszkania dłużnika,
- adres do korespondencji,
- NIP (jeżeli dłużnik go posiada).
Jeżeli wnioskodawca jest osobą prawną lub jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, ale posiadającą zdolność prawną (tzw. ułomna osoba prawna) należy podać informacje takie jak:
- nazwa dłużnika oraz forma prawna,
- numer KRS, a w przypadku jego braku inny numer umożliwiający identyfikację dłużnika,
- firmę, pod którą działa dłużnik wraz ze wskazaniem siedziby,
- adres do korespondencji,
- imiona i nazwiska osób reprezentujących podmiot (również likwidatorów jeżeli są ustanowieni),
- NIP (jeżeli dłużnik go posiada).
Istotną kwestią, o której należy pamiętać jest fakt, iż w przypadku dłużników stanowiących spółki osobowe wniosek dodatkowo musi zawierać:
- imiona i nazwiska oraz PESEL wspólników odpowiadających za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem,
- miejsce zamieszkania wspólników odpowiadających za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem, bądź siedzibę organu zarządzającego, jeżeli wspólnik nie jest osobą fizyczną.
Składając wniosek o otwarcie postępowania układowego należy również określić:
- propozycje układowe wraz ze wstępnym planem restrukturyzacyjnym,Propozycje układowe stanowią nic innego jak propozycje restrukturyzacji zobowiązań dłużnika składane wierzycielom. O ile propozycje układowe różnicują wierzycieli pod kątem zasad, terminów lub innych czynników sytuację wierzycieli, powinni być oni podzieleni na grupy.Wymogi formalne planu restrukturyzacyjnego, które należ spełnić zostały uregulowane w przepisie art. 9 ustawy Prawo restrukturyzacyjne.Kolejną bardzo ważną kwestią jest fakt, iż dłużnik zobowiązany jest dołączyć do wniosku odpowiedni ilość odpisów propozycji układowych, aby móc dostarczyć je wszystkim zgłoszonym wierzycielom.
- miejsca, w których znajduje się przedsiębiorstwo dłużnika lub jego inny majątek,Dłużnik zobowiązany jest do wskazania wszystkich znanych mu miejsc, gdyż brak ich określenia będzie stanowić o braku formalnym wniosku.
- wykaz wierzycieli,Wierzyciele powinni zostać wskazani poprzez imię i nazwisko albo nazwę oraz miejsce zamieszkania albo siedziby, adresu, wysokości wierzytelności, terminów zapłaty oraz informacji czy wierzytelność jest objęta układem z mocy prawa czy po wyrażeniu zgody wierzyciela. Należy również umieścić informację o tym czy wierzyciel posiada prawo do głosowania nad układem, a jeżeli go nie posiada to należałoby podać tego przyczynę.
- sumę wierzytelności,
- Aby spełnić ww. wymóg formalny należy określić sumę wierzytelności z wyszczególnieniem:
- sumy wierzytelności objętej układem z mocy prawa oraz
- sumy wierzytelności, która może zostać objęta układem po wyrażeniu zgody przez wierzyciela.
- wykaz wierzytelności spornych,W wykazie należy oznaczyć wierzyciela w sposób odpowiedni do wskazanego wyżej, określić wysokość żądanej wierzytelności, terminy zapłaty oraz obowiązkowym jest zwięzłe przedstawienie podstawy sporu.
- sumę wierzytelności spornych,Sumę stanowi podsumowanie wszystkich kwot żądanych przez wierzycieli wg. spisu wierzytelności spornych.
- informacje, czy dłużnik jest uczestnikiem podlegającemu prawu polskiemu lub prawu innego państwa członkowskiego systemu płatności lub rozrachunku,